Fireci nedir? Ne iş yapar?
Tekstil Geri Dönüşüm ticareti ile uğraşan esnaflara halk arasında fireci denir. Fireci, tekstil fabrikalarında üretim esnasında arda kalan ve o fabrika için artık işe yaramayacak olan ürünleri rengine ve cinsine göre ayrıştırarak geri dönüşüme kazandırır. Bu ürünlere tekstil firesi adı verilir.

Tekstil firesi nedir?

Tekstil firesi genel itibari ile fabrikaların artık kullanmayacağı atıklardır.

Bu atıklar;

Kesimhanelerden arda kalan kırpıntılar,
Kumaş boyama fabrikalarından arda kalan ; yanlış boyanmış kumaşlar, ram kenarı, test ürünleri.
Kumaş üretim esnasında meydana gelen teknik arızalar neticesi ile hasarlı üretilmiş kumaşlar.
Konfeksiyonlarda yanlış veya hatalı dikilmiş kıyafetler vb
tekstil firesi olarak adlandırılabilir.

Tekstil atıkları nasıl değerlendiriliyor?
Tekstil atıklarının büyük bir kısmı renk ve tür olarak ayrıştırldıktan sonra elyafa dönüştürülmektedir. Fakat sadece elyaf ve iplik üretiminde kullanılmamaktadır ve birçok yan sektör oluşturmaktadır.

Bunlar;

Parça Kumaş; Tekstil atıkları sadece küçük kırpıntı parçalarından oluşmamaktadır. Başta da bahsettiğimiz üzere o fabrikanın işine yaramayacak her şey tekstil atığıdır. Tekstil atıkları ayrıştırılırken 1 metre ve üzeri parçalar parça kumaş olarak sınıflandırılır ve küçük ölçekli atölyeler tarafından ihtiyaca göre yeni ürün yapılır.
Parça Bez; Üretimin olduğu her yerde kullanılabilen bir endüstriyel temizlik malzemesidir yörelere göre silgi bezi, parça temizlik bezi, hurda bez, penye bez, makina bezi gibi isimler alabilir. Ucuz ve emici özelliği olduğu için sanayi kuruluşları tarafından sıklıkla tercih edilir. 30 cm ve üzeri kırpıntılar parça bez olarak ayrılır ve ihtiyaç halinde fabrikalar tarafından kullanılır.
Aksesuar: Giyim üretim fabrikaları aldığı siparişi teslim ettikten sonra geriye kalan düğme, fermuar, iplik, kumaş, etiket gibi aksesuarları fireci’ye ücreti mukabilinde satar. Daha sonra fireci’ler bu ürünleri değerlendirmecilere, ufak çaplı konfeksiyonlara ya da pazarcılara satabilir.
Vatka: Eskiden hemen hemen her türlü kıyafette kullanılan vatkalar günümüzde sadece takım elbise, pardesü gibi kıyafetler için kullanılmaktadır. Eskisi gibi popüler olmasa da hala kullanılmaya devam edilmektedir. 30*30 ve daha büyük ebatta olan siyah ve lacivert parçalar vatka yapımında kullanılır.
Kırpıntı Fire Fiyatları Nelerdir?
Kırpıntı fire fiyatları nelerdir?

Kırpıntı fire için kesin bir fiyat belirlemek güçtür. Kırpıntı fire fiyatlarını etkileyen bir çok unsur vardır.

Kırpıntı firelerin fiyatları renklerine ve türlerine göre farklılık gösterir %100 pamuklu penyeler ile likralı ya da polyesterli kırpıntılar arasında fiyat farkı vardır.

Fireci satın alacağı kırpıntı firelerin kendisine kazandıracağı miktarı hesaplayarak çalışmak istediği firmalara fiyat teklifi sunar.

Tekstil Geri Dönüşüm Nedir?
Çevre kirliliğinin dünya genelinde yarattığı tahribat göz önüne alındığında atıkların geri dönüştürülmesi ve çevreye kazandırılması elzemdir. Tekstil; çevreyi en çok kirleten sektörlerin başında gelmektedir. Tekstil ürünlerinin üretimi, boyanması ve giyime hazır hale gelene kadar uygulanan diğer kimyasal işlemlerin ortaya çıkardığı kirlilik çevreye büyük zararlar vermektedir.

Tekstil ürünlerinin geri dönüşümü;

Renk renk ayrıştırılarak elyaf haline getirilen ürünler tekrar boyama işlemi gerektirmediği için çevre kirliliğinin önüne geçer.
Bir yılda yaklaşık 1.000.000 ton tekstil atığının geri dönüştürülmesi ile iplik üretimi için kullanılan pamuk ihtiyacının önemli bir kısmı karşılanmaktadır.
Elyaf üretimine pozitif katkı yaptığı için yurtdışından getirilen ham madde miktarını azaltarak ekonomiye pozitif katkı sunar.
Büyük istihdam oluşturur. Yüzbinlerce insana doğrudan veya dolaylı iş gücü sağlar.

Fireci Nedir? Ne İş Yapar? Kimlere Fireci Denir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Open chat
Bize Yazın